☰ Menu Prawe Menu ☰
Gmina Ełk - tu mieszkam

Poniedziałek 11.07.2022

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Terroryzm

TERRORYZM

Obszar gminy Ełk nie jest narażony na spektakularne akcje terrorystyczne ze względu na brak celów i obiektów opłacalnych do wykonania aktu terroru. Mimo to nie zaszkodzi odrobina wiedzy dotycząca tego jakże aktualnego zjawiska.

Terroryzm to termin używany na oznaczenie użycia siły lub przemocy w stosunku do osób lub własności w celu zastraszenia, przymuszenia do okupu wymuszenia określonych zachowań osób, instytucji, państwa. Terroryści często występują z pogróżkami, aby wywołać strach w społeczeństwie i przekonać obywateli, że Rząd nie jest w stanie zapobiec aktom terroru. Skutki terroryzmu mogą powodować znaczną liczbę ofiar, uszkodzenia budynków, zakłócenia w dostępie do usług w dostawie energii elektrycznej, wody, telekomunikacji, komunikacji miejskiej i opiece medycznej. Najczęściej stosowanym środkiem do wykonania aktu terroru jest różnorodny materiał wybuchowy i wykonane z niego bomby.

Akt terroru może być dokonany także przy użyciu substancji chemicznych i biologicznych, nazywany terroryzmem chemicznym lub biologicznym. Jest to nagłe, uwolnienie do otoczenia toksycznych środków przemysłowych (TŚP), bojowych środków trujących lub innych niebezpiecznych materiałów chemicznych i biologicznych (np. pałeczki wąglika), podczas którego wystąpiło zbiorowe zagrożenie dla życia, zdrowia, mienia dużej wartości lub środowiska naturalnego, występujące na znacznym obszarze.

     W strukturach polskiej Policji funkcjonują pododdziały antyterrorystyczne i komórki minersko-pirotechniczne, specjalnie przygotowywane do tego, aby zapobiegać i stawiać czoła aktom terroru.

Najgroźniejszym z możliwych aktów terrorystycznych jest zamach bombowy.

            Specyfika zamachu bombowego polega na tym, że nie rozróżnia on „swoich” czy „obcych” – w odróżnieniu od działań terrorystycznych polegających na porwaniu człowieka lub organizacji zamachu na osobę. W przypadku ataku terrorystycznego, szczególnie bombowego w większości przypadków ofiarami są ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z działaniami politycznymi!  Zdarzają się przypadki, że podłożona bomba zostanie ujawniona przed eksplozją. Specjaliści posługują się w tym przypadku terminem „incydent bombowy”. Właściwe zachowanie w przypadku wystąpienia takiej sytuacji jest niezwykle ważne dla przebiegu zdarzenia, jego skutków i działania specjalistów policyjnych. Informacji o zagrożeniu incydentem bombowym nie wolno bagatelizować ani lekceważyć.

ZAPAMIĘTAJ!!!

  • wybuch jest sytuacją nagłą i nieodwracalną;
  • jeśli widzisz „bombę”, to ona „widzi” też ciebie, a to oznacza, że jesteś w polu jej rażenia, więc oddal się szybko i ostrzeż innych. Nie stwarzaj przesłanek do powiększenia liczby ofiar wybuchu.
  1. SYMPTOMY WYSTĄPIENIA ZAGROŻENIA INCYDENTEM BOMBOWYM.

            Podstawową cechą terroryzmu jest to, że nie ma wyraźnych znaków ostrzegawczych o możliwości wystąpienia zamachu lub są one trudno dostrzegalne. Dlatego zwracaj uwagę na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu, np. podczas zakupów, w podróży, podczas uczestnictwa w imprezach masowych, uroczystościach religijnych i innych miejscach publicznych, gdzie przebywa duża liczba ludzi.

Zainteresowania i uwagi wymagają:

  • rzucające się w oczy nietypowe zachowania osób;
  • pozostawione bez opieki przedmioty typu: teczki, paczki, pakunki itp.;
  • osoby ubrane nietypowo do występującej pory roku;
  • samochody, a w szczególności furgonetki pozostawione w nietypowych miejscach tj. w pobliżu kościołów lub miejsc organizowania imprez masowych, zawodów sportowych i zgromadzeń.

Należy jednak pamiętać, że terrorysta nie zawsze musi wyróżniać się z tłumu szczególnym wyglądem. O swoich spostrzeżeniach poinformuj: służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obiektu, lub Policję.

II. JAK POSTĘPOWAĆ W SYTUACJACH ZAGROŻENIA INCYDENTEM BOMBOWYM

Oto kilka rad, przygotowanych przez ekspertów z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji.

Możesz przygotować się na wypadek powstania tego typu zagrożenia w miejscach użyteczności publicznej:

  • pomyśl, którędy w pośpiechu można się ewakuować z budynku, metra, sklepu lub innych zatłoczonych miejsc. Zapamiętaj, gdzie znajdują się klatki schodowe i wyjścia ewakuacyjne, a przede wszystkim tzw. drogi ewakuacyjne.
  • zwróć uwagę na ciężkie lub łatwo tłukące się przedmioty, które mogą być przesunięte, zrzucone lub zniszczone podczas wybuchu. Zapamiętaj elementy z najbliższego otoczenia. Pamiętaj o tym, aby nie przyjmować od obcych osób żadnych pakunków, nie pozostawiać własnego bagażu bez opieki.
  • Jeżeli jesteś osobą, która dowiedziała się o podłożeniu ładunku wybuchowego lub ujawniła przedmiot niewiadomego pochodzenia, co do którego istnieje podejrzenie, że może on stanowić zagrożenie dla osób i mienia, powinieneś natychmiast ten fakt zgłosić służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na tym terenie w najbliższej jednostce Policji lub Straży Miejskiej, władzom administracyjnym.
  • Informacji takiej nie należy rozpowszechniać, gdyż jej przekazanie osobom trzecim, może doprowadzić do paniki i w konsekwencji utrudnić przeprowadzenie sprawnej ewakuacji osób z zagrożonego miejsca.

Zawiadamiając Policję staraj się podać następujące informacje:

  • rodzaj zagrożenia i źródło informacji o zagrożeniu (informacja telefoniczna, ujawniony podejrzany przedmiot),
  • treść rozmowy z osobą przekazującą informację o podłożeniu ładunku wybuchowego,
  • numer telefonu, na który przekazano informację o zagrożeniu oraz dokładny czas jej przyjęcia,
  • opis miejsca i wygląd ujawnionego przedmiotu.

Ogłoszenie alarmu bombowego oraz procedury postępowania w czasie zagrożenia ,,bombowego”

  1. Do czasu przybycia Policji należy w miarę istniejących możliwości zabezpieczyć zagrożone miejsce, zachowując elementarne środki bezpieczeństwa, bez narażania siebie i innych osób na niebezpieczeństwo.
  2. Po przybyciu Policji na miejsce incydentu bombowego, przejmuje ona dalsze kierowanie akcją.
  3. Należy bezwzględnie wykonywać polecenia policjantów.
  4. Przy braku informacji o konkretnym miejscu podłożenia „bomby” użytkownicy pomieszczeń powinni sprawdzić swoje miejsce pracy i jego bezpośrednie otoczenie celem odnalezienia przedmiotów nieznanego pochodzenia.
  5. Podejrzanych przedmiotów NIE WOLNO DOTYKAĆ! O ich lokalizacji należy powiadomić administratora obiektu.
  6. Pomieszczenia ogólnodostępne (korytarze, klatki schodowe, windy, toalety, piwnice, strychy) oraz najbliższe otoczenie zewnętrzne obiektu sprawdzają i przeszukują osoby wyznaczone lub służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w danej instytucji.
  7. Po ogłoszeniu ewakuacji należy zachować spokój i opanowanie, pozwoli to sprawnie i bezpiecznie opuścić zagrożony budynek (rejon).
  8. Po ogłoszeniu ewakuacji w miejscu twojej pracy należy je opuścić, zabierając rzeczy osobiste (torebki, siatki, nesesery itp.). Masz to zrobić po to, aby „antyterroryści” nie musieli tracić cennego czasu na sprawdzanie Twoich rzeczy osobistych!!!
  9. Identyfikacją i rozpoznawaniem zlokalizowanego ładunku wybuchowego oraz jego neutralizacją zajmują się uprawnione i wyspecjalizowane jednostki i komórki organizacyjne Policji.

Jak powinieneś zachować się po otrzymaniu informacji o podłożeniu lub groźbie podłożenia "bomby"? Podczas działań, związanych z neutralizacją ,,bomby”, zastosuj się do poleceń Policji.

Ciekawość jest niebezpieczna. Jak najszybciej oddal się z miejsca zagrożonego wybuchem. Po drodze informuj o zagrożeniu jak największe grono osób będących w strefie zagrożonej lub kierujących się w jej stronę.

Po ogłoszeniu alarmu i zarządzeniu ewakuacji w obiektach publicznych, np. supermarketach, halach widowiskowo-sportowych, kinach, niezwłocznie udaj się do wyjścia, zgodnie ze wskazaniami administratora budynku lub wskazaniami upoważnionych osób.

W przypadku włączenia parkingu dla pojazdów w strefę zagrożenia, nie „ratuj” na siłę swojego samochodu – życie jest ważniejsze.

Powyższe procedury obowiązują także we wszystkich rodzajach transportu publicznego.

PODSUMOWUJĄC – PAMIĘTAJ

  • zachowaj spokój i zorientuj się jak bezpiecznie opuścić niebezpieczną strefę;
  • zawsze stosuj się do poleceń osób kierujących akcją ewakuacyjną lub ratowniczą;
  • jeżeli nie podjęto działań zapobiegawczych powiadom stosowne służby;
  • nigdy nie dotykaj podejrzanych przedmiotów niewiadomego pochodzenia pozostawionych bez opieki.

 

INSTRUKCJA ALARMOWA

W przypadku zgłoszenia o podłożeniu lub znalezieniu ładunku wybuchowego w obiekcie użyteczności publicznej:

l. ALARMOWANIE

  1. Osoba, która przyjęła zgłoszenie o podłożeniu ładunku wybuchowego, albo zauważyła w obiekcie przedmiot niewiadomego pochodzenia, mogący być ładunkiem wybuchowym, jest obowiązana o tym powiadomić:
  • kierownika obiektu lub jego zastępcę;
  • Policję w Ełku, tel. 876 218 200, lub 997, 112
  1. Zawiadamiając Policję, należy podać:
    • treść rozmowy ze zgłaszającym o podłożeniu ładunku wybuchowego, którą należy prowadzić wg wskazówek załączonych do instrukcji;
    • miejsce i opis zlokalizowanego przedmiotu, który może być ładunkiem wybuchowym;
    • numer telefonu, z którego prowadzona jest rozmowa i swoje nazwisko;
    • uzyskać od policji potwierdzenie przyjętego powyższego zawiadomienia.

II. AKCJA POSZUKIWAWCZA ŁADUNKU WYBUCHOWEGO PO UZYSKANIU INFORMACJI O JEGO PODŁOŻENIU

  1. Do czasu przybycia Policji akcją kieruje administrator obiektu, a w czasie jego nieobecności osoba przez niego upoważniona.
  2. Kierujący akcją zarządza, aby użytkownicy pomieszczeń dokonali sprawdzenia, czy w tych pomieszczeniach znaj­dują się:
    • przedmioty rzeczy, lub urządzenia paczki itp. ,których wcześnie nie było i nie wnieśli ich użytkownicy po­mieszczeń (a mogły być wniesione i pozostawione przez inne osoby, np. Interesantów);
    • ślady przemieszczania elementów wyposażenia pomieszczeń;
    • zmiany w wyglądzie zewnętrznym przedmiotów, rzeczy, urządzeń, które przedtem w pomieszczeniu były oraz emitowane z nich sygnały (np. dźwięki mechanizmów zegarowych, świecące elementy elektroniczne itp.).
  3. Pomieszczenia ogólnodostępne takie, jak: korytarze, klatki schodowe, halle, windy, toalety, piwnice, stry­chy itp. oraz najbliższe otoczenie zewnętrzne obiektu powinno być sprawdzone przez pracowników obsługi admi­nistracyjnej lub ochrony.
  4. Zlokalizowanych przedmiotów, rzeczy, urządzeń, których - w ocenie użytkowników obiektu - przedtem nie było, a zachodzi podejrzenie, iż mogą to być ładunki wybucho­we, nie wolno dotykać. O ich umiejscowieniu należy na­tychmiast powiadomić administratora obiektu i policję.
  5. W przypadku, gdy użytkownicy pomieszczeń faktycznie stwierdzą obecność przedmiotów (rzeczy, urządzeń), których wcześniej nie było lub zmiany w wyglądzie i usytuowaniu przedmiotów stale znajdujących się w tych pomieszczeniach, należy domniemywać, iż pojawienie się tych przedmiotów lub zmiany w ich wyglądzie i usytuowaniu mogły nastąpić na skutek działania sprawcy podłożenia ładunku wybuchowego. W takiej sytuacji kierujący akcją może wydać decyzję ewakuacji osób z zagrożonego obiektu przed przybyciem policji.
  6. Należy zachować spokój i opanowanie, aby nie dopuścić do przejawów paniki.

II. AKCJA ROZPOZNAWCZO-NEUTRALIZACYJNA ZLOKALIZOWANYCH ŁADUNKÓW WYBUCHOWYCH

  1. Po przybyciu do obiektu policjanta lub policyjnej grupy interwencyjnej administrator obiektu powinien przekazać im wszelkie informacje dotyczące zdarzenia oraz wskazać miejsca zlokalizowanych przedmiotów, rzeczy, urządzeń obcego pochodzenia i punkty newralgiczne w obiekcie.
  2. Policjant lub dowódca grupy policjantów przejmuje kierowanie akcją, a administrator obiektu winien udzielić mu wszechstronnej pomocy podczas jej prowadzenia.
  3. Na wniosek policjanta kierującego akcją, administrator obiektu podejmuje decyzję o ewakuacji użytkowników i innych osób z obiektu, o ile wcześniej to nie nastąpiło.
  4. Identyfikacją i rozpoznawaniem zlokalizowanych przedmiotów, rzeczy, urządzeń obcych oraz neutralizowaniem ewentualnie podłożonych ładunków wybuchowych zajmują się uprawnione i wyspecjalizowane ogniwa organizacyjne policji, przy wykorzystaniu specjalistycznych środków technicznych.
  5. Policjant kierujący akcją, po zakończeniu działań, przekazuje protokolarnie obiekt administratorowi -wzór protokółu w załączeniu.

III. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Osobom przyjmującym zgłoszenie o podłożeniu ładunków wybuchowych oraz administratorom obiektu nie wolno lekceważyć żadnej informacji na ten temat i każdorazowo powinni powiadomić o tym policję, która z urzędu dokonuje sprawdzenia wiarygodności każdego zgłoszenia.
  2. Administrator obiektu powinien na bieżąco organizować   s z k o l e n i e   p e r s o n e l u   w z a k r e s i e   n i n i e j s z e j   i n s t r u k c j i oraz winien dysponować planami: ewakuacji i architektonicznym obiektu, w tym rozmieszczenia punktów newralgicznych takich, jak węzły energetyczne i wodne, które udostępnia na żądanie policjanta kierującego akcją. Policja udziela pomocy w realizacji takiego szkolenia.
  3. Administrator obiektu winien podejmować wszelkie kroki, zmierzające do fizycznej i technicznej ochrony obiektu, uniemożliwiającej podkładanie w nim ładunków wybuchowych.
  4. Z treścią niniejszej instrukcji należy zapoznać wszystkich pracowników administracyjnych i ochrony w poszczególnych obiektach użyteczności publicznej.

WSKAZÓWKI DO PROWADZENIA ROZMOWY ZE ZGŁASZAJĄCYM O PODŁOŻENIU „BOMBY”

  1. Rozmowę prowadzić spokojnie i uprzejmie. Rozmówca (osoba odbierająca informację) powinna starać się podtrzymać rozmowę, przedłużając czas jej trwania.
  2. W trakcie rozmowy dążyć do uzyskania możliwie jak największej ilości informacji o zgłaszającym i posiadanej przez niego wiedzy o terenie lub obiekcie zamachu oraz o podłożonym ładunku wybuchowym.

W tym celu zadawać następujące pytania:

  • gdzie podłożono bombę?
  • dlaczego bomba została podłożona?
  • jak ona wygląda?
  • kiedy nastąpi wybuch?
  • jakie warunki muszą być spełnione by nie doszło do wybuchu bomby?

Pytania powyższe i inne, uzależnione będą od konkretnej sytuacji.

Zgłaszającemu uświadomić możliwość spowodowania śmierci lub zranień osób postronnych w wyniku wybuchu.

TREŚĆ ZGŁOSZENIA:

Data i godzina zgłoszenia: ....................................................................................................................

Płeć i wiek zgłaszającego: ....................................................................................................................

Głos i język zgłaszającego: …………………………………………………………………………..

Odgłosy w tle rozmowy: ......................................................................................................................

Uwagi dodatkowe: .. .............................................................................................................................

POWIADOMIĆ NATYCHMIAST:

  1. Administratora tel. ................................................................................................
  2. Policję tel. ............................................................................................................. lub 997
  3. ...............................................................................................................................

Zgłoszenie przyjął: ...............................................................................................................

Możesz przygotować się na atak terrorystyczny, korzystając z tych samych sposobów, które znajdują zastosowanie podczas innych sytuacji kryzysowych:

  • bądź czujny i zorientowany w tym, co dzieje się w najbliższym otoczeniu;
  • w czasie podróży należy przedsięwziąć wszelkie możliwe środki ostrożności: zwracaj uwagę na rzucające się w oczy lub po prostu nietypowe zachowania, nie przyjmuj od obcych osób żadnych pakunków, nie pozostawiaj bagażu bez opieki;
  • w sytuacjach wysokiego stanu zagrożenia terroryzmem unikaj miejsc gromadzenia dużej ilości osób;
  • zapamiętuj gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne. Zawczasu pomyśl, którędy można by ewakuować się w pośpiechu z budynku, metra lub zatłoczonych miejsc. Zapamiętaj gdzie znajdują się klatki schodowe;
  • zapamiętuj elementy z najbliższego otoczenia. Zwróć uwagę na ciężkie lub łatwo tłukące się przedmioty, które mogą być przesunięte, zrzucone lub zniszczone podczas wybuchu.

Może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie zobaczyć lub wyczuć niczego nietypowego.  W czasie niebezpiecznego zdarzenia o charakterze chemicznym lub biologicznym władze wydadzą Ci odpowiednie instrukcje. Możesz zostać poproszony o ewakuowanie się, udanie się na wyżej położony obszar, ustawienie się pod wiatr, pozostanie w mieszkaniu lub udanie się w wyznaczone miejsce. Możesz także znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie zdarzenia i nie zdawać sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Gdy zauważysz ludzi wymiotujących,  w konwulsjach lub zdezorientowanych – natychmiast poinformuj służby medyczne, opuść to miejsce i szukaj pomocy medycznej.

 Przesyłki niewiadomego pochodzenia

W przypadku otrzymania przesyłki niewiadomego pochodzenia lub budzącej podejrzenie z powodu:

  • braku adresu nadawcy,
  • przesyłka pochodzi od nadawcy lub miejsca z którego nie spodziewamy się.

W takiej sytuacji:

  • nie otwieraj takiej przesyłki!,
  • umieścić przesyłkę w grubym plastikowym worku i szczelnie go zamknij oraz oklej taśmą klejącą,
  • paczki nie przemieszczaj i nie przenoś,
  • powiadom posterunek policji (numer tel. 997, lub 112 tj. Centrum Powiadamiania Ratunkowego) lub straż pożarną (nr tel. 998).

W przypadku gdy podejrzana przesyłka została otwarta i zawiera proszek, pył, galaretę, pianę lub płyn należy:

  • nie naruszaj dalej jej zawartości, nie wąchaj,
  • całą jej zawartość umieść w worku plastikowym, a worek zawiąż i oklej taśmą klejącą,
  • umyj ręce,
  • zaklejony worek umieść w drugim worku i zabezpiecz tak jak pierwszy worek,
  • ponownie dokładnie umyj ręce,
  • powiadom policję lub straż pożarną,
  • po przybyciu policji lub straży pożarnej stosuj się do poleceń funkcjonariuszy.
Wytworzył:
Mariusz Fitas
(2020-02-25)
Udostępnił:
Nowosielska Renata
(2020-02-25 11:54:01)
Ostatnio zmodyfikował:
Nowosielska Renata
(2020-02-25 11:54:20)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki    
 
liczba odwiedzin: 730306