Ochrona przed skażeniami
Ochrona przed skażeniami
Zastępcze środki ochrony dróg oddechowych i skóry przed skażeniami
Środkami zastępczymi chroniącymi drogi oddechowe są: maski przeciwpyłowe, tampony (respiratory), opaski ochronne.
Maskę przeciwpyłową wykonuje się z warstw tkaniny. Kilka warstw środkowych powinno być wykonanych z tkaniny grubszej włóknistej (flanela, barchan, wełna itp.), aby mogły spełniać rolę filtra. Maska przeciwpyłowa powinna zakrywać twarz, podbródek i uszy. Maska utrzymuje się na twarzy za pomocą związanych z tyłu tasiemek. Do ochrony wzroku wykorzystujemy okulary typu gogle narciarskie lub podobne.
Tampon, zwany też respiratorem płatkowym, sporządza się z kilku warstw cienkiej tkaniny filtrującej zwilżonych roztworem odkażalnika. Mokry tampon pod uciskiem palców łatwo przyjmuje kształt twarzy i dobrze do niej przylega. Tampon chroni usta i nos.
Opaskę ochronną wykonuje się na ogół z gazy i waty Sposób wykonania jest następujący: na środku rozłożonej gazy o wymiarach cm układa się warstwami grubości do 3 cm równolegle watę o wymiarach 30x20 cm; następnie brzegi gazy zawija się i zszywa; końce gazy rozcina się na długości 30-35 cm z każdej strony do zawiązania z tyłu głowy Opaska chroni usta i nos. Do zabezpieczenia oczu mogą służyć okulary przeciwpyłowe.
Jako środki zastępcze ochrony skóry mogą być wykorzystywane:
- wszelkiego rodzaju płaszcze i peleryny przeciwdeszczowe (wykonane z płótna impregnowanego lub podgumowanego, gumy, tkaniny z włókien sztucznych, plastyków itp.);
- buty gumowe, z tworzyw i skórzane z długimi cholewami, śniegowce itp.;
- rękawice gumowe, skórzane i z tworzyw;
- nakrycia głowy skórzane, gumowe i z tworzyw.